O nas
Misja
Cel
Stawiamy sobie kilka celów, do osiągnięcia których aktywnie dążymy zarówno w ramach naszej Fundacji, jak i indywidualnie. Działamy, aby:
- wpływać na pozytywne zmiany w edukacji i społeczne
- dostarczać rzetelną wiedzę ekspercką nt. Romów i innych grup zagrożonych wykluczeniem oraz dotyczącą różnorodności kulturowej i społecznej i prezentować ją w zrozumiały i przystępny sposób
- popularyzować i tworzyć programy edukacyjne dla różnych grup wiekowych i zawodowych, dotyczące wiedzy o mniejszościach, ze szczególnym uwzględnieniem Romów m.in. na temat:
- romskiego Holokaustu
- współczesnych zagrożeń, związanych z nietolerancją, mową nienawiści i dyskryminacją i sposobów przeciwdziałania im
- wykluczenia
- dialogu międzykulturowego
- sposobów wspierania przedstawicieli/ek mniejszości
- pomagać w sytuacjach krytycznych i kryzysowych grupom marginalizowanym i zagrożonych wykluczeniem, ze szczególnym uwzględnieniem Romów
- inicjować nowatorskie projekty, pomysły i badania, pomagające lepiej nam wszystkim zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość i różnorodność.
nasz zespół
Joanna Talewicz-Kwiatkowska
Adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracuje z Instytutem Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie w Londynie. Współpracuje z Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Stypendystka Columbia University w Nowym Jorku, Leadership Academy for Poland. Stypendystka programu stypendialnego Fulbright, Tom Lantos Institute, Komisji Europejskiej oraz Departamentu Stanu USA.
Wykładała gościnnie na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych i w Europie m.in: Columbia University, Chicago University, Rutgers University, Denision University, Stockton University, The City University of New York, Roma Tre University, University of Helsinki.
Autorka i współautorka książek oraz artykułów naukowych i popularnonaukowych o tematyce romskiej ze szczególnym uwzględnieniem romskiego Holokaustu. Publikowała m.in. na łamach Gazety Wyborczej i tygodnika Newsweek.
Współzałożycielka i prezeska Fundacji w Stronę Dialogu. Pomysłodawczyni i koordynatorka projektów edukacyjnych i badawczych.
Małgorzata Kołaczek
Politolożka, pracuje w Instytucie Studiów Międzykulturowych, na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie pełni też funkcję zastępczyni dyrektora ds. dydaktycznych.
Wiceprezeska Fundacji w Stronę Dialogu. Redaktorka ds. recenzji w czasopiśmie Romani Studies naukowego towarzystwa Gypsy Lore Society. Naukowo i dydaktycznie zajmuje się problematyką etniczną, zwłaszcza społecznością Romów i ich sytuacją w Europie Środkowo-Wschodniej oraz działalnością liderów i pozarządowych organizacji romskich, jak również problematyką migracji, kreowania wizerunku i obecności mniejszości w mediach w Polsce i na świecie.
Od wielu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi, prowadzi także warsztaty z zakresu m.in. historii, kultury i współczesności Romów, antydyskryminacji, komunikacji międzykulturowej, public relations oraz pozyskiwania środków z UE z osobami z różnych grup zawodowych i wiekowych, głównie z nauczycielami i młodzieżą m.in. z Polski, Kanady, USA, Niemiec etc.
Agnieszka Caban
Kulturoznawczyni, doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego w Szkole Doktorskiej Nauk o Kulturze i Religii, badaczka kultury mniejszości narodowych i etnicznych, specjalistka w zakresie wielokulturowości, wieloletnia działaczka na rzecz społeczności romskiej. Wykładowca i szkoleniowiec z zakresu mniejszości narodowych i etnicznych, w szczególności historii, kultury Romów, komunikacji międzykulturowej, antydyskryminacji, Self-Advocacy i in. Laureatka nagrody im. Heleny Radlińskiej dla animatorów społecznych (wyróżnienie specjalne w 2014 roku).
Autorka licznych artykułów, redaktorka książek i czasopism, m.in. "Romowie – Przewodnik. Historia i kultura" (2009), "Romowie i Sinti w obozie pracy i zagłady w Bełżcu" (2014, 2020), "Z życia Romni. Tradycja a współczesna cywilizacja – rozmowy" (2014). Autorka działu „Wielokulturowość” magazynu „Kultura Enter” (2008–2011) oraz „Kwartalnika romskiego” (2010–2015).
Wiceprezeska Radomskiego Stowarzyszenia Romów „Romano Waśt” (2009–2020). Kierowniczka oddziału Muzeum Dialogu Kultur w Muzeum Narodowym w Kielcach (2017–2019). Obecnie związana z Fundacją w Stronę Dialogu.